Tuesday October 25th 2016 – results seniors’ Winter Eclectic Rd 1 (of 6)

Result of Winter Eclectic Round 1 – Tuesday October 25th 2016

  Name Stableford pts   Playing h/cap
1 Phillip Jones 39 (21+18) Div 1 Best score 18
2 Colin Jones 38 (18+20) Div 1 Runner up (on countback) 3
3 Peter Jones 38 (20+18) 17
4 Hugh Thomas 37 (19+18) 15
5 Tony Wood 37 (19+18) 15
6 Meirion Evans 36 (20+16) 14
7 Jeff Thomas 36 (20+16) 14
8 Graham Owens 35 (13+22) Div 1 Best score back nine 6
9 Tom Thomas 35 (19+16) Div 2 winner (on countback) 23
10 Dave Wood 35 (19+16) Div 2 runner up 21
11 Phil Mountjoy 35 (20+15) 16
12 Ninian Davies 34 (18+16) 18
13 Elwyn Roderick 33 (15+18) 25
14 Meirion Griffiths 33 (16+17) 11
15 Nicky Goldsmith 33 (18+15) 21
16 Brian Newcombe 33 (18+15) 25
17 Frank Wride 33 (18+15) Div 2 Best score front nine (on card countback) 25
18 Nick Argue 32 (18+14) 18
19 John Hartley 32 (23+9) Div 1 Best score front nine 9
20 Paul Gibbs 31 (17+14) 12
21 Wayne Causon 30 (14+16) 17
22 Peter Phillips 29 (10+19) Div 2 Best score back nine 22
23 Geraint Roberts 29 (13+16) 19
24 Frank Simons 28 (15+13) 16
25 Roy Gallop 28 (16+12) 17
26 Graham Bebb 28 (18+10) 16
27 Clive Jones 27 (13+14) 28
28 Winston John 27 (14+13) 26
29 John Llewellyn 27 (14+13) 25
30 Michael Thomas 27 (16+11) 28
31 Les Burgoyne 26 (13+13) 18
32 Adrian Evans 25 (15+10) 21
33 Wynne Evans 24 (14+10) 21
34 Idwal Thomas 24 (17+7) 20
35 Mike Benbow 23 (11+12) 24
36 Gareth Gravell 23(13+10) 26
37 Hugh (Bach) Davies 22 (10+12) 26
38 Denzil Howells 21 (13+8) 27
39 Phil Rogers 19 (7+12) 24
40 John Phillips 28 (13+15) 34n/c

Change in Handicap Groups.

Please note that for seniors’ competitions until further notice the two H/Cap Divisons will be: Div 1 – 19 and below Div 2 – 20 and above. This is based on the handicaps of members playing in the Dawn Patrol and ensures that approximately 50% of members are in each handicap group.

Prizes for 1st and 2nd place over 18 holes, in both handicap groups (19 and below, 20 and above) and best score in both divisions on top nine and bottom nine (no member to win more than one of these prizes) and 2s

 Awarded to:

Div 1: 1st – Phillip Jones & 2nd – Colin Jones.
Div 2: 1st – Tom Thomas & 2nd – Dave Wood.
Best score on front nine holes –  Div 1: John Hartley (23pts) & Div 2: Frank Wride (18pts).
Best score on back nine holes –  Div 1: Graham Owens (22pts) & Div 2: Peter Phillips (19pts). There were TWO 2s recorded – Peter Jones (on 2nd hole) & John Hartley (on 5th hole).